Dale Tillery's
Endorsements
Include:

 

State Senator
Royce West

 

Representative
Rafael Anchia

 

Representative
Yvonne Davis

 

Representative
Roberto Alonzo

 

Representative
Jim Dunnam
 
Representative
Robert Miklos
 

Representative
Kirk England

 

County Clerk
John Warren

 

 

 

 

Mailing Address:

Dale Tillery Campaign

8344 ERL Thornton Frwy., Ste. 304

Dallas, Texas  75228 

ABOUT DALE TILLERY:
 

Legal & Professional Experience

- Attorney and Partner in Edwards & Tillery, Attorneys at Law, Dallas, Texas - May 1984 to June 1992

- Attorney and President of Tillery & Tillery, Attorneys at Law, Dallas, Texas - June 1992 to the present

- Elected to the Texas House of Representatives, District 105, Dallas, Texas - November 1994 (the 74th Legislature). Served on the Civil Practices and Urban Affairs Committees, and the Joint Committee on Affordable Housing. Named "Legislator of the Year" by the Texas conference of Police & Sheriffs, "Freshman Legislator of the Year" by the Texas State Association of Firefighters, and was the first freshman State Representative to pass legislation during the 74th Legislative Session.

- Re-elected to the Texas House of Representatives, District 105, Dallas, Texas - November 1996 (the 75th Legislature). Appointed to the Appropriations, House Administration, and Pension & Investment Committees Served on the Civil Practices and Urban Affairs Committees, and a member of the Joint Committee on Affordable Housing. Served on three Appropriations subcommittees, including the Joint Committee studying welfare reform in Texas. Served as chair of the Pensions and Investments subcommittee studying the restructuring of health care for all state employees.

- Re-elected to the Texas House of Representatives, District 105, Dallas, Texas - November 1998 (the 76th Legislature). Appointed to House Administration, Constitutional Revision, Appropriations, and was selected Vice-Chair of Pension and Investments. Authored, joint-authored, or sponsored 49 bills and successfully passed 16 of these pieces of legislation. One piece of legislation established school-based health centers in Texas serving rural and urban medically underserved areas to be included as providers for Medicaid and the children's Health Insurance Program, and another encouraged retired teachers to return to the classroom if they are certified in a subject where there is a teacher shortage. Received an A+ for his legislative work during the 76th Legislative Session from the Combined Law Enforcement Association.

- Re-elected to the Texas House of Representatives, District 105, Dallas, Texas - November 2000 (the 77th Legislature). Appointed Chairman of the Pensions and Investments Committee. Served on the Juvenile Justice and Family Issues Committee, as well as the Select Committee on Teacher Health Insurance.

- Staff member on Representative Jim Dunnam's staff - Jan 2003 to Jan 2006.


Legal Licensures & Certifications

- Authorized to Practice Law by the Texas Supreme Court - Nov 1982.

- Admitted to Practice Law before the United States Court of Appeals for the Fifth Circuit - April 1991.

- Admitted to Practice Law before the United States District Court, Norther District of Texas - April 1992.

- Board Certified by the Texas Board of Legal Specialization in Civil Trial Law and Personal Injury Law.


Education

- Doctor of Jurisprudence, Texas Tech University School of Law - May 1982.

- Bachelor of Arts - Cum Laude, North Texas State University - May 1979.

Copyright © 2013. All Rights Reserved.